create account

Question answered on Musing.io by bozz

View this thread on: hive.blogpeakd.comecency.com

Viewing a response to: @abisola12/fkfbds28x

· @bozz ·
$1.99
Question answered on Musing.io
<a href="https://musing.io/q/abisola12/fkfbds28x">View this answer on Musing.io</a>
👍  , ,
properties (23)
authorbozz
permlinkf3p6ng2dx
categorymusing-threads
json_metadata"{"app":"Musing","appTags":["Family"],"appCategory":"Family","appTitle":"Which is cheaper,eating out or preparing food at home?","appBody":"<p>This is a great question and quite honestly a lot of it depends on the kind of food that you eat.</p>\n<p>Many processed and boxed foods are actually very cheap. &nbsp;I can go to the store and buy a boxed of mac and cheese or a frozen pizza for a quite low price. &nbsp;These things will fill you up, but they probably won't be healthy for you.</p>\n<p>The upside is they will be very cheap.</p>\n<p>To contrast a pizza and mac and cheese from a restaurant will be much more expensive.&nbsp;</p>\n<p>The thing that really gets you is when you try to eat healthy at home. &nbsp;Buying fresh fruits and vegetables can be very costly. &nbsp;Especially if you are trying to stick with mostly organic or all natural items.</p>\n<p>&nbsp;Here is a great example: &nbsp;Let's say the typical weekly grocery bill for my wife and I is $100 per week. &nbsp;Based on that number, we have itemized our bill over a several week period. &nbsp;We were able to find that 60% of our total bill was just fresh fruits and vegetables. &nbsp;That means $60 of the $100 we spent that week was fresh produce.</p>\n<p>If you compare that to eating out at McDonald's five times a week for the two of us, that would be about $50 per week.&nbsp;</p>\n<p>Of course if we went to a more expensive restaurant, then it might be a little more even. &nbsp;&nbsp;</p>\n<p>Like I said, a lot of it just depends on what you eat and where you eat when you go out.</p>\n<p>My wife and I prefer to eat out only once a week. &nbsp;Everything else is food that we prepared ourselves at home. &nbsp;There are many things that actually just taste better when they are home made.&nbsp;</p>","appDepth":2,"appParentPermlink":"fkfbds28x","appParentAuthor":"abisola12","musingAppId":"aU2p3C3a8N","musingAppVersion":"1.1","musingPostType":"answer"}"
created2018-10-22 19:07:15
last_update2018-10-22 19:07:15
depth2
children0
last_payout2018-10-29 19:07:15
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value1.493 HBD
curator_payout_value0.495 HBD
pending_payout_value0.000 HBD
promoted0.000 HBD
body_length83
author_reputation2,302,096,332,113,854
root_title"Musing Posts"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 HBD
percent_hbd10,000
post_id73,835,139
net_rshares1,689,832,737,159
author_curate_reward""
vote details (3)